Meta dekreton “Aministinë”/ Kush përfiton

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e gjashtë ligjeve të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë, mes tyre dhe ai për amnistinë.

Ligji për amnistinë u miratua në Kuvend seancën e 30 Janarit me 102 vota pro, 2 kundër dhe 1 abstenim dhe parashikon që të përfitojnë 175 të burgosur.

Nga amnistia përfitojnë të gjithë të dënuarit që deri në datë 31 dhjetor të vitit të kaluar janë dënuar me vendim të formës së prerë. Përfitojnë burrat të dënuar deri në 2 vite dhe në moshën mbi 60 vjeç, që llogaritet se janë 150 në total, 23 gra dhe 2 të mitur, ndërsa 29 gra përfitojnë 1/3 e uljes së dënimit.

LEXO EDHE  4 këshillat për të prekurit nga Covid-19, ja si t´a përballoni më lehtë virusin

Opozita në Kuvend kërkoi zgjerimin e kategorive që përfitojnë, por dy propozimet e deputetit Myslim Murrizi u rrëzuan nga shumica socialiste. Murrizi kërkoi që të lirohen të gjithë burrat që janë dënuar apo janë në proces për vepra që dënohen deri në 2 vite dhe 3 vite për gratë. Gjithashtu ai kërkoi që të falen të gjitha gratë që janë në burg, por shumica i rrëzoi amendamentet.

Lexo edhe:  Amnistia drejt miratimit, 164 të dënuar pritet të lënë qelitë/ Kush përfiton