Këshillat për t’u mbrojtur nga koronavirusi/ Lani duart, mënjanoni kontaktet

Ministria e Shëndetësisë publikoi disa këshilla si të mbrohemi nga koronavirusi, i cili  transmetohet edhe nga njeriu tek njeriu dhe shkakton simptoma tipike respiratore.

Disa këshilla se si të mbroni veten:

▪Lani shpesh duart me ujë dhe sapun ose pastrojini ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli;

▪Kur kolliteni apo teshtini, mbuloni gojën dhe hundën me shami letre. Hidheni menjëherë shaminë e letrës në koshin e plehrave dhe pastaj lani duart;

LEXO EDHE  Propozimi i socialistëve për ndërhyrje në reformën e drejtësisë/ Yuri Kim takon Ulsi Manjën

▪Mënjanoni kontaktet e ngushta me këdo që ka temperaturë dhe kollë;

▪Paraqituni tek mjeku nëse keni kollë, temperaturë apo vështirësi në frymëmarrje dhe raportoni historinë e udhëtimeve nëse keni kryer kohët e fundit