E entje, Maj 28, 2020
Etiketimet Keshilla

Etiketim: keshilla

Zgjerimi i fashës orare, Manastirliu apel shqiptarëve: Respektoni rregullat

Zgjerimi i fashës orare dhe lehtësimet e tjera në vend pas bllokimit nga koronavirusi kërkojne shtim të madh të gatishmërise dhe vigjilencës nga ana...

Maskat, çfarë duhet të dini/ Këshillat e mjekes: Ja si t´i...

Koronavirusi i ri COVID-19 transmetohet midis njerëzve me anë të pikëzave apo spërklave ndërsa jemi duke folur, kollitur ose teshtitur. Shumica e njerëzve që...

“Këshilla ime i ndryshoi karrierën, më ka falenderuar për atë”, Samuel...

Ish-sulmuesi kamerunas, Samuel Eto’o ka pasur fatin të luajë krahas, Lionel Messit, për të cilin ai ka vetëm fjalë të mira në fushën e...

“Kujdesu për veten”/ Këshillat e mjekut të njohur: Vetëm në Kinë...

Eksperti në fushën e Shëndetit Publik, Erion Dasho, në një tjetër reagim në rrjetet sociale, ka këshilluar qytetarët, por edhe strukturat qeveritare, që për...

“Duhet të bashkëjetojmë me pasigurinë”. Këshilla të një filozofi

Filozofi Edgar Morin: “Nuk po them se e kam parashikuar këtë pandemi, por prej shumë vitesh them se me degradimin e biosferës tonë, na...

Covid-19, ish-Kryeministri Meksi: Testime në masë, ja si mund të shmangim...

Ish-Kryeministri Aleksandër Meksi në një analizë të gjatë ka bërë disa propozime lidhur me përballimin e pandemisë dhe pasojave të saj. Meksi shkruan se Qeveria...

Këshilla e epidemilogut: Duhen kryer testime në grupe të popullatës

Epidemiologu klinik, Ilir Alimehmeti, shprehet se duhen kryer testime në grupe të popullatës për të kuptuar me të vërtetë shtrirjen e koronavirusit. Në një postim...

A e ka bërë OBSH-ja gabimin më të madh në historinë...

“Një hetim paraprak i kryer nga autoritetet kineze nuk ka gjetur prova të qarta të një transmetimi nga njeriu te njeriu i coronavirusit të...

10 këshilla për gazetarët që mbulojnë COVID19

Është detyrë e gazetarit që të komunikojë në mënyrë të përgjegjshme informacion të saktë për publikun. Gjatë një krize globale shëndetësore, ky rol bëhet...

Përballimi i ankthit gjatë krizës së koronavirusit

Pandemia e koronavirusit ka transformuar jetën e njerëzve në gjithë botën. Në shumë vende, shkollat dhe bizneset janë mbyllur. Familjet janë ndarë. Njerëzit druhen...

Kujdes nga Covid-19, Ministria e Shëndetësisë këshillon personat me aftësi të...

Ministria e Shëndetësisë përmes rrjeteve sociale ka udhëzuar personat me aftësi të kufizuara se si mund të mbrohen nga koronavirusi. "Është shumë e rëndësishme që...

Kategoritë më të rrezikuara nga Covid 19, OBSH jep 6 këshillat...

Personat më të riskuar për t’u prekur nga COVID-19 dhe që rrezikojnë të sëmuren rëndë, janë ata që kanë një sëmundje kronike siç janë:...

Koronavirusi, ISHP publikon udhëzuesin për të moshuarit/ Ja si duhet të...

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar një udhëzim të posaçëm për të moshuarit lidhur me sjelljen e tyre në situatën e pandemisë botërore të...
WhatsApp DENONCO