Genoa shpërdoron avantazhin e dyfishtë, barazon ndaj Lecces

LECCE, ITALY - DECEMBER 08: Andrea Tabanelli of Lecce celebrates after scoring his team's equalizing goal (2:2) during the Serie A match between US Lecce and Genoa CFC at Stadio Via del Mare on December 8, 2019 in Lecce, Italy. (Photo by Maurizio Lagana/Getty Images)

Genoa “flirtoi” me fitoren në transfertën puljeze përballë Lecces, pro e konsideroi të mbyllur përpara kohe ndeshjen dhe në fund arriti të marrë një pikë me shumë vështirësi dhe me 9 futbollistë në fushë.

Ndeshja u zhbllokua nga vetrani Goran Pandev me një gol spektakolar të në minutën e 31-të.

Në minutat shtesë të pjesës së parë ishte sërish sulmuesi nga Maqedonia e Veriut, që lëvizi mirë në zonë dhe fitoi një 11-metërsh, të cilin më pas e shndërroi në gol kapiteni Domenico Criscito.

Me avantazhin e dy golave, gjenovezët ranë në qetësi në pjesën e dytë dhe lëshuan shumë, duke i dhënë mundësi Lecces që të rihapë takimin me golin e Falcos dhe të barazojnë me anë të Tabanellit.

LEXO EDHE  Liverpooli nuk njeh rivalë në ishull, ja 10 rekordet që mund të vendosë në Premier League

Si të mos mjaftonte kjo, fillimisht Agudelo dhe më pas Pandev, u ndëshkuan me kartonë të kuq, duke lënë Genoan për më shumë se 15 minuta me 9 lojtarë, ndonëse Lecce nuk tregoi forcën e duhur për të gjetur golin e fitores.

Vërshëllima finale e arbitrit Rocchi la në fuqi barazimin 2-2 që është si një fitore për Leccen, për nga mënyra se si erdhi ndeshja, ndërsa Genoa mbetet në zonën e ftohtë me vetëm 11 pikë në 15 javët e para të sezonit.