A rrezikohemi nga një tjetër tërmet si ai i 26 Nëntorit? Flet eksperti

Eksperti i mjedisit, Dëfrim Shkupi ka deklaruar se tërmeti i 26 nëntorit ishte goditja kryesore. Në studion e emisionit “360 gradë”, ai tha se pasgoditjet janë më të dobëta.

Ai shpjegon se tërmeti i Durrësit është ekstra.

Pjesë nga biseda

Shkupi: Goditja kryesore është ajo e 26 nëntorit. E para është e fortë, pastaj pasgoditjet janë të dobëta. Kjo që na ndodhi në Durrës hyn tek 6%, ekstra.

Zheji: Te kjo ekstra mund të ketë një të tretë po aq të fortë sa e dytë?

LEXO EDHE  Miku i Veliajt nën hetim/ Ndragheta pastrim parash me kompaninë ortake të Bashkisë Tiranë

Shkupi: Jo nuk ka

Zheji: Kush e shpjegon këtë

Shkupi: Shkencëtarët

Zheji: Profesor duhet të ketë garanci kjo. Në 21 shtator dolën shumë inxhinierë dhe i thanë njerëzve futuni në shtëpi se s’ka më tërmet. Kjo bëri që disa njerëz që kishin plasaritje nëpër shtëpi të futen në banesa dhe i kapi tërmeti.

Shkupi: Ndodhitë e këtyre tërmeteve janë statistikë, është një përvojë mijëra vjeçare.