F1/ Hamilton dominon në Abu Dhabi

Lewis Hamilton është fituesi i çmimit të madh të Abu Dhabit, garë që përmbylli dhe sezonin në F1.

Kampioni britanik nuk e diskutoi për asnjë moment fitoren duke krijuar shkëputjen me të gjithë ndjekësit.

Në vendin e dytë u rendit Max Verstappen, ndërsa podiumin e plotësoi piloti i Ferrarit, Charles Leclerc.

Piloti tjetër i Mercedes, Valtteri Bottas, i cili u penalizua për një ndryshim të motorit u nis në garë nga pozicioni i fundit dhe e përfundoi garën në pozicionin e katërt.

LEXO EDHE  Bosnje Hercegovina i jep fund sezonit futbollistik, Sarajevo shpallet kampion

Mbyllet kështu në mënyrën më të mirë sezoni për Hamilton, i cili arrin në 84 fitore në karrierë duke iu afruar gjithmonë e më shumë rekordit të Michael Schumacher, me 91 të tilla.