Krimet e Rënda regjistrojnë padinë e Metës kundër Dvoranit, kush është prokurori që ka marrë në dorë çështjen

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka regjistruar kallëzimin penal që Presidenti Ilir Meta bëri kundër kreut të KED-së Ardian Dvorani.

Kallëzimi nga kreu i shtetit, sipas shortit të hedhur, është caktuar të hetohet nga prokurori Klodjan Braho.

Kreu i shtetit e akuzon Dvoranin se ka konsumuar veprat penale “Kallëzimi i veprave penale të “Shpërdorimit të Detyrës” dhe “Përvetësimi i titullit apo i detyrës shtetërore”, në procedurën për plotësimin e vakancave për Gjykatën Kushtetuese.

LEXO EDHE  "P*rdhi kali n'derë të hanit"/ Manjani-reporteres së BE: Thojeni që në Shqipëri ju pëlqen të sundojë Bosi

Nga ana tjetër, Dvorani ka mohuar akuzat.

DOKUMENTI/ Zbardhet kallëzimi penal për Dvoranin në 3 Prokurori, Meta: Po i jap një mundësi historike Reformës në Drejtësi