Kriza, këtë vit do e mbyllim sëbashku/ Kapexhiu thumbon Ramën…

Mjeshtri i karikaturës, Bujar Kapexhiu, ka thumbuar Kryemistrin, Edi Rama, lidhur me krizën që ka prodhuar në qeverisjen e tij.

Vendi ndodhet në një krizë politike, ku prej muajsh opozita ka dorëzuar mandatet e deputetëve, ndërsa në krye të bashkive ndodhen përfaqësuesit e Rilindjes të dalë nga votimet mono-partiake të 30 qershorit.

Kriza politike, shoqërohet me një krizë ekonomike, me një rritje të borxhit publik, shifra që mbahen të fshehura nga qeveria, dhe e gjitha pasqyrohet te një buxhet që nuk parashikon as rritje pagash e pensionesh. Madje edhe pensionistët dhe shtresat në nevojë do e kenë shumë të vështirë të marrin shpërblimin e Vitit të Ri.

LEXO EDHE  Deputetët e LSI kërkojnë të jenë pjesë e komisioneve parlamentare

Kësaj i shtohen edhe pasiguria për jetën e pronën, rrezikshmëria e grupeve kriminale, lidhjet e politikës me krimin, mungesa e Gjykatës Kushtetuese dhe asaj të Lartë, si dhe tensionet sociale gjithmonë e në rritje.

Më poshtë punimi i Kapexhiut botuar në Mapo.