‘E qara për Amazonën është trendy, por Shëngjini dhemb më shumë’/Me kë e ka Braçe?

Zv/kryeministri Erion Braçe ka reaguar ashpër me anë të një postimi në rrjetet sociale rreth zjarrit që shkrumboi kurorën e Shëngjinit.

Ai tha se zjarrvënia në Shëngjin është e përsëritur dhe kriminale. Ndërkohë që, pa përmendur emrsa, Braçe ia ka vënë fajin kryesor për këtë politikanëve, të cilët sipas tij, nuk pyesin për pyllin, po për betonin me të cilin ndërtojnë pallate 8, 10 dhe 12 katëshe.

Nuk dihet për kë e ka konretisht Braçe, por është e disata herë që përmend betonin, ndërtimet e paligjshme dhe dëmin që poi  shkaktohet natyrës.

 

Postimi i Braçes

 

KURORA E #SHENGJINIT

NE ZJARR E PAS ZJARRIT!

Pylli me pisha e shkurre te tjera

nuk eshte me!

 

Per 32 ore zjarrefikes,

ushtare e punonjes te emergjences,

ben gjithcka per te mbrojtur

banesat nga zjarri prane tyre,

njeheresh per te shpetuar pyllin.

 

Me banesat ia dolen-i mbrojten,

me pyllin jo-s’arriten.

Zjarri ne #Shengjin eshte i perseritur,

ne te njejten kurore,

I QELLIMTE e per kete arsye kriminal.

 

Ai qe pronen e vjedhur se gezon dot me sepse njerezit kane kurajo te flasin,

plas deri sa ti vere zjarrin asaj,

mos e gezoj kurrkush!!

Ai qe prone do te grabise,

plas deri sa ti vere zjarrin asaj,

te ndertoje aty ku zjarri e ka kthyer pyllin ne truall!

LEXO EDHE  Ndërron jetë sapo del nga puna punonjësi i Bashkisë

Kurora e #Shengjinit eshte shkaterruar fiks keshtu,

nga interesa kriminale horrash qe urrejne pyllin e se parate i bejne nga betoni!

Per te mos folur edhe per pirromane edhe me banale qe perfitojne kullota, me keq dru nga pemet, qymyr nga shkrumbimi per te fituar edhe keshtu!

 

E di qe e qara per #Amazonen eshte trendy,

por #Shengjini dhemb edhe me shume!

 

Per shume kohe,

ne #Shengjin, detin, eren qe vjen prej tij,

e ndane me pyllin, malin,

me nje mur 8-10-12 kate betoni!

 

Fituan para pa hesap,

pa pyetur per shkaterrimin!

Tek interesa te tilla nis;

Me keto interesa duhet luftuar,

te medha apo banale qofshin!

 

Dengla te politikaneve hipokrite qe flasin per zjarrin kur per luks i kane vene betonin pyllit, mu ne mes te tij,

si duhen kerkujt!

Zjarri nuk shuhet as me hipokrizi e as me peshtyma!

Zjarri nuk shuhet me koordinim zjarrefikesisht,

kur benzina e interesave te betonit dhe cdo interesi tjeter perfitues,

e ndez dhe e perhap flaken kudo!

Duhet te merremi tani me kete “benzine”, posacerisht aty ne vend,

ndryshe as shiu qe na ndihmoi dje ne #Shengjin, nuk do jete me me ne!

Gjithnje nis tek politika,

vendimet e saj, qe te mos arrije me tek pylli!