VIDEO/ Ruleta e penalltive cakton ‘mbretëreshën’ e Europës. SuperKupa i takon Liverpool

Një spektakël i vërtetë ka qenë finalja e Super Kupës së Europës midis Chelsea dhe Liverpool. Ku fitues u shpall ekipi i  Liverpool pas ekzekutimit të penalltive me rezultatin e përgjithshëm 7-6.

Pjesa e parë u mbyll në avantazh të Chelseat me golin e shënuar nga Oliver Giroud në minutën e 36 të pjesës së parë, me këtë rezultat do të mbyllej edhe pjesa e parë ku realisht Chelsea pati 4-5 raste të pastra ndërsa Liverpool ishte shumë dobët.

Me fillimin e pjesës së dytë, Liverpool barazoi shifrat në minutën e 48 me anë të Mane.

Loja e mbetur do të fliste me shumë për Liverpool, ku duhet theksuar super pritja e portierit të ‘Bluve të Londrës’ Kepa, duke bërë 2 mrekulli në pak sekonda.

Loja e rregullt do të mbyllej me rezultatin 1-1.

Me fillimin e shtesës së parë Liverpool kaloi në avantazh me anë të Mane në minutën e 95.

Teksa vetëm 6 minuta më pas Abraham fiton një penallti ku Jorginho barazon shifrat.

Pjesa e mbetur do ishte shumë emocionues me raste nga të dy ekipet por nuk pati më gola.

LEXO EDHE  Trajneri i Romës, Fonseca: Interi shumë i fortë, ndaj tyre kurajo dhe mbrojtje

Në ruletën e penalltive ishin pikërisht djemtë e Kloop që do fitonin falë pritjes së penalltisë nga Adrian ndaj Abraham.

Kjo është hera e katër që Liverpool fiton Super Kupën e Europës. Në vitin e largët 1977 ishte hera e patë kur të kuqtë ngritën për herë të parë këtë trofe duke mundur Hamburgun me rezultatin e përgjithshëm 7-1. Dy sukseset e tjera erdhën në vitet 2001 dhe 2005, kur Llivepuli mundi Bajernin me rezultatin 3-2 dhe CSKA-në e Moskës 3-1. /Ariglon Pali/

Dy gola të shpejtë në shtesë, ja si ndryshon rezultati në Super Kupën e Europës

Përfundon koha e rregullt në Super Kupën e Europës, asnjë fitues

VIDEO: Kante i jep fund karrierës së yllit të Liverpool me një lëvizje

Vetëm 3 minuta lojë në pjesën e dytë, shënohet goli i dytë në Superkupën e Europës

Dominim total i Chelsea ndaj Liverpool. Mbyllet pjesa e parë e Super Kupës së Europës

VIDEO/ Vjen goli i parë në Superkupën e Europës, Liverpool – Chelsea