Protestat/ Rrugët që Bllokohet sot dhe organizimi i opozitës (HARTA)

Prej orës 18:00 deri në orën 20:00, akset kryesore në të 12 qarqet e vendit do të jenë të bllokuara për shkak të protestave që do të organizohen nga opozita e bashkuar.

Qytetarët janë thirrur masivisht për të protestuar kundër qeverisë dhe largimit të Edi Ramës nga posti i kryeministrit. Kjo është protesta e dytë në formën e mosbindjes civile e thirrur nga opozita, e cila një javë më parë bllokoi për 60 minuta 5 akse kryesore të vendit. Këtë të enjte protesta do të ketë një shtrirje më të gjerë dhe një kohëzjatje më të madhe, duke shtruar presionin ndaj kryeministrit Rama. Mësohet se rruga do të mbahet e bllokuar në të njëjtën orë në të gjitha akset e vendit, duke paralizuar kështu lëvizjen. Ndërkohë që është bërë edhe një shpërndarje e drejtuesve të opozitës.

Kreu demokrat mësohet se do të jetë në rrethrrotullimin e Bradasheshit, ndërsa Monika Kryemadhi e LSI-së do të jetë në rrethrrotullimin e Plepave, Durrës.

Rrugët që bllokohen dhe organizimi i opozitës

Qarku Shkodër  – Protesta ne kryeqezimin e rruges ne Kryebushat (ku ndan rruga per Vaun e Dejes).

Ish-deputetët e PD: Flamur Noka, Lorenc Luka, Bardh Spahia, Izmira Ulqinaku, Romeo Gurakuqi.

Ish-deputetët e PD: Agron Cela.

Qarku Kukes – Ura e Drinit ne hyrje Rruges Kombit

LEXO EDHE  Zbardhet dëshmia e autorit të ngjarjes horror në Pogradec: Nuk pendohem, një ditë do të ndodhte

Ish-deputetët e PD: Isuf Cela.

Qarku Lezhe – Mbikalimi Milot

Ish-deputetët e PD:  Lindita Metaliaj, Andon Frrokaj.

Ish-deputetët e LSI: Viktor Tusha.

Qarku Diber – Ura ne kryqezimin Burrel – Rreshen- Klos

Ish-deputetët e PD: Xhemal Gjunkshi

Qarku Durres – Plepa, ne hyrje te Autostrades

Ish-deputetët e PD: Edi Paloka, Florion Mima, Oerd Bylykbashi, Fatbardha Kadiu, Oriola Pampuri.

Ish-deputetët e LSI: Kryetarja Monika Kryemadhi.

Qarku Elbasan – Mbikalimi Bradashesh

Ish-deputetët e PD: Kryetari Lulzim Basha, Edmond Spaho, Endri Hasa, Luciano Boci.

Ish-deputetët e LSI: Edmond Haxhinasto.

Qarku Korçe – Rruga nacionale ne hyrje te Korces

Ish-deputetët e PD: Ervin Salianji, Hekuran Hoxhalli.

Ish-deputetët e LSI: Endrit Braimllari.

Qarku Fier – Rruga nacionale, Ura Mbrostar

Ish-deputetët e PD: Luan Baçi.

Ish-deputetët e LSI: Kejdi Mehmetaj.

Qarku Vlore – Hyrje e superstrades Vlore- Levan

Ish-deputetët e PD: Nadire Meçorapja.

Qarku Berat – Ura Vajgurore dhe Dalje Beratit, Aksi Berat – Ura Vajgurore

Ish-deputetët e PD: Astrit Veliaj.

Qarku Gjirokaster – Kryqezim i rruges Permet-Tepelene- Gjirokaster

Ish-deputetët e PD: Tritan Shehu

Qarku Tirane – Tirane, Rrethrrotullimi “Shqiponja”

Ish-deputetët e PD: Gazment Bardhi, Gent Strazimiri, Grida Duma, Dhurata Cupi, Jorida Tabaku, Valentina Duka, Genc Pollo, Agron Shehaj, Aldo Bumci, Klevis Balliu, Albana Vokshi, Halim Kosova, Enkeleid Alibeaj.

Ish-deputetët e LSI: Petrit Vasili, Luan Rama, Klajda Gjosha, Floida Kerpaci, Edmond Panariti dhe Erisa Xhixho.

/BN/