U mbars mali dhe polli një mi/ Ish-deputeti ironizon vendimin për shkarkimin e Konit dhe kujton …

Petrit Vasili, ish-deputet i LSi-së, ka reaguar lidhur me vendimin e ministres së Arsimit Besa Shahini për pezullimin nga detyra e Rektorit të Mynyr Konit. U mbars mali dhe polli një mi, shkruan Vasili, teksa i referohet 8 kërkesave të studentëve, që nuk janë plotësuar nga qeveria, ndërsa Edi Rama shkarkon nga detyra Mynyr Konin.

Komenti i Petrit Vasilit

U mbars mali polli nje mi!!!

Tete Kerkesat e levizjes studentore ishin shume te qarta.

I degjuam te gjithe!!

Mizerjen universitare, qe nga konviktet ç’njerezore,auditoret e zhveshur,bibliotekat studentore te vobekta e studentet e neperkembur i pame te gjithe.

Ky ishte nje mal i madh me probleme te tmerrshme,qe presin zgjidhjen qe nuk ka ardhur dhe nga sot eshte me larg se kurre.

LEXO EDHE  Integrimi/ Lëvizja e rradhës, Meta ultimatum: Merrni masa ose...

Por ne fund fare…u propozua shkarkimi i nje rektori nder rektoret e shumte te universiteteve ane e mbane vendit.

U mbars mali dhe polli nje mi !!

Drama e universiteteve shqiptare eshte me e dhimbshme se kurre sepse sot ajo eshte tallur keqas nga qeveria.

Kerkesat e studenteve jane aty si akuze,si deshmi dhe si prove e lojes se pandershme me universitetin dhe zhberjes se nje kauze vizionare te studenteve perballe vulgarizmit dhe mediokritetit feudal te qeverise dhe jo vetem……!!!!