Rama e hoqi si ministër, por ja mesazhet që mori Bushati nga …

Ditmir Bushati ishte një nga emrat që u përfshi në listën e Kryeministrit Edi Rama për të lënë detyrën qeveritare.

Megjithëse Presidenti Ilir Meta nuk dekretoi shkarkimin e tij, pas propozimit të Gent Cakaj, Bushati u largua nga detyra e kryediplomatit shqiptar pasi Rama vendosi të mbajë zyrtarisht edhe këtë detyrë.

Por pas largimit nga detyra, Bushati ka marrë disa mesazhe kortezie nga homologët e tij, përfshi këtu edhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

“Unë jam plotësisht dakord me vlerësimin tuaj të partneritetit strategjik të suksesshëm mes dy vendeve tona, që ju ndihmuat të forconi gjatë qëndrimit tuaj si ministër i Jashtëm. Në 27 vitet e fundit, Shqipëria ka qenë një aleate dhe një mike e patundur e Shteteteve të Bashkuara. Qeveria ime është veçanërisht mirënjohëse për angazhimin e Shqipërisë për të promovuar demokracinë, stabilitetin dhe sigurinë, si një aleat i përkushtuar i NATO-s dhe një partner i ngushtë në koalicionin global për të mposhtur ISIS-in. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë pranë Shqipërisë, ndërsa përparon në rrugën e saj të drejt anëtarësimit në BE. Ju uroj gjithë të mirat në vijim të punës suaj si anëtar i Parlamentit. Ju falënderojmë për punën që po bëni në Parlament për të siguruar përparimin demokratik dhe ekonomik të Shqipërisë”, thuhet në mesazhin e Sekretarit amerikan të Shtetit, drejtuar Bushatit.

LEXO EDHE  Dëshmia që rrëzon propagandën e Ramës/ Familja Preni rrëfen natën e vështirë në çadër (VIDEO)

Edhe britaniku Alan Duncan ka vlerësuar angazhimin e ish-ministrit, ndërsa ka veçuar reagimin e shpejtë dhe në një zë me aleatët perëndimorë, në lidhje me dëbimin e diplomatëve rusë pas sulmit në Salisbury, sikurse edhe angazhimin dhe rolin e Shqiperisë në kuadër të procesit të Berlinit.

“Faleminderit për bashkëpunimin e ngushtë që ne patëm gjatë kohës suaj si ministër i Jashtëm. Vendet tona bashkëpunojnë në një gamë të gjerë çështjesh të politikës së jashtme, e unë personalisht jam shumë mirënjohës për veprimet që morët si pjesë e reagimit të bashkësisë ndërkombëtare ndaj agresionit të Rusisë në Salisbury. Ishte kënaqësi të punoja me ju dhe ju uroj shumë suksese në përpjekjet tuaja të ardhshme”, shkruan ministri britanik për Europën, Alan Duncan.

Duke i cilësuar të shkëlqyera marrëdhëniet mes Shqiqërisë dhe Italisë, ministri i Jashtëm Enzo Moavero Milanesi i ka shprehur mirënjohjen Bushatit, për rolin e tij në rritjen cilësore të këtij bashkëpunimi.

Ndërsa ish-homologu turk Mevlut Cavusoglu e falënderon për bashkëpunimin dhe konsolidimin e partneritetit strategjik mes dy vendeve.

 PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here