Ndalimi i hyrjes së Doshit në SHBA, reagon Ambasada Amerikane

Lawmaker Tom Doshi speaks to a Parliament’s commission discussing the prosecutors’ request to lift his immunity, Wednesday, March 25, 2015, after his claims Speaker Ilir Meta had been behind an assassination plot. Parliament on Thursday, March 26, 2015 voted in favor of the prosecutors’ call to arrest Doshi, expelled from the governing Socialists three weeks ago after the claims, and also for Christian Democrat Mark Frroku for false testimony in the case. (AP Photo/Hektor Pustina)

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar pas vendimit të Departamentit Amerikan për t’i ndaluar hyrjen në SHBA deputetit Tom Doshi dhe familjes së tij, pasi akuzohet për kriminalizimin e politikës shqiptare si dhe për trafikim narkotikësh.

Ambasada ka publikuar vendimin e DASH në rrjetin social “Facebook”, në të cilin thuhet :

 “Në bazë të ligjeve amerikane, kur Sekretari i Shtetit, ka informacione të besueshme se një zyrtar i huaj është përfshirë në raste madhore korrupsioni, ose shkelje të të drejtave të njeriut, atij dhe familjes së tij të ngushtë i ndalohet hyrja në Amerikë. Sekretari i Shtetit mund t’ia bëjë njoftimin zyrtarit privatisht ose në publik. Në bazë të njoftimit të sotëm, deputeti Doshi, bashkëshortja e tij Xhovana Doshi, vajza e madhe Briana Doshi, djali në moshë madhore James Doshi dhe fëmijët në moshë të mitur nuk lejohen të hyjnë në Amerikë”.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here