SHBA rrit praninë e trupave në Europën Lindore

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po rritin praninë e trupave të tyre në Europën Lindore si një përgjigje ‘agresive ndaj Rusisë’.

Korrespondenti diplomatik i BBC-së thotë se ky është një përforcim i rëndësishëm amerikan i NATO-s, menjëherë pasi tensionet u ndezën gjatë veprimit rus në Ukrainë.

Nga viti i ardhshëm, tre brigada luftarake amerikane do të vendosen në Europën Lindore, ndërsa muajin e kaluar Pentagoni njoftoi planet për të katërfishuar buxhetin e saj me qëllim mbrojtjen e kontinentit Europian.

LEXO EDHE  Video që po bën xhiron në rrjet: Erdogan shfaqet i lodhur gjatë fjalimit të tij

Prania shtesë e ushtrisë do të rrisë aftësinë për të kryer ushtrime ushtarake në rajonin e SHBA-së.

“Plani jonë tregon qasjen tonë të fortë dhe të balancuar sigurinë e aleatit të NATO-s dhe partnerët në Europën Lindore dhe gjetkë”, u shpreh komandanti i lartë amerikan, Philip Breedlove.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here