Protesta: 13 personat e arrestuar dhe deputetët që u përleshën me policinë (Foto)

Policia e Tiranës nëpërmjet një reagimi zyrtar ka cituar emrat e deputetëve dhe protestuesve që kanë patur përleshje me policinë dhe si pasojë janë arrestuar. Sipas policisë protesta që Partia Demokratike zhvilloi këtë të hënë kundër parkut të lodrave tek Liqeni Artificial në Tiranë, ishte pa leje.

Deputetët që dhunuan policinë janë: Edi Paloka, Flamur Noka, Genc Pollo, Albana Vokshi, Arben Ristani, Asllan Dogjani, Keltis Kruja, Gerd Bogdani, Gent Strazimiri,  shoqëruar nga protestues të tjerë, me veprime të dhunshme, tentuan dhe çanë me forcë kordonin e Policisë Bashkiake dhe të Policisë së Shtetit të vendosur në mbështetje të Policisë Bashkiake, duke hyrë brenda rrethimit të kantierit në ndërtim të “Këndit të Lojërave për Fëmijë”.

“Pjesa tjetër e protestuesve që ishin jashtë këtij rrethimi, vazhduan me veprime të dhunshme ndaj kordonit të policisë Bashkiake dhe të Policisë së Shtetit, duke kërkuar të bashkoheshin me pjesën e protestuesve dhe deputeteve që ndodheshin brenda rrethimit”, thotë policia.

LEXO EDHE  Aksident i rëndë në ‘Lungomaren’ e Vlorës, Benzi me një femër në timon përplas dhunshëm motorin

Policia thotë se ka arrestuar në flagrancë 13 persona për dhunën e shfaqur në protestë, ne mesin e te cileve eshte edhe kryetari i PD-se ne njesine numer 5 ne Tirane, Ndricim Babasi.

 1. Grigels Muçollari
 2. Indrit Hoxha
 3. Erjon  Dizdari
 4. Franci  Doka
 5. Gerald Metko
 6. Silvio Sheme
 7. Jurgen Kupi
 8. Soven Sheme
 9. Arlind Kajo
 10. Klejdi Kalaja
 11. Ndriçim Babasi
 12. Behar Hasa
 13. Tonin Kolthi

Personat janë arrestuar ne flagrance për veprat penale “Organizimi dhe në grumbullime e manifestime të paligjshme”, “Shkatërrimi i pronës”, “Kundërshtim i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Sipas policisë, 3 efektive të policisë Bashkiake, u dëmtuan nga protestuesit dhe morën trajtim mjekësor në Spitalin e Traumës.

pro proo prooo proooo proooooPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here