Hollywood nxjerr film komik për Gërdecin, protagonistët Shkëlzen Berisha dhe Diveroli

Efraim Diverolin dhe Shkëlzen Berisha do të jenë dy protagonistët kryesor që Hollywood ka përdorur për filmin që flet për aferat korruptive të Gërdecit.

Traileri i filmit është nxjerrë tashmë nga prestigjozët e filmit ndërkombëtar. “War Dogs”, në shqip “Lufta e qenëve”, do të ta paraqes ngjarjen e rëndë të Gërdecit në ngjarje komike.

Mësohet se filmi do të tregojë për aferrat korruptive të tregëtimit të armëve për llogari të qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Protagonistët në film janë dy të rinj, ku njëri personazh luan rolin e Diverolinit dhe tjetri të Shkëlzen Berishës, djalit të ish-Kryeministrit Sali Berisha.

Këta përfitojnë duke mbyllur kontrata shumë miliona dollarë dhe duke jetuar një jetë të nivelit të lartë, para se gjithçka të shembej.

Filmi

Pjesa më e çmendur e gjithë kësaj çështje është se ndryshe nga Hangover, ajo bazohet në një histori të vërtetë. Posteri i filmit është frymëzuar gjithashtu nga posteri i filmit Njeriu me Shenjë.

Ëarner Bros ka publikuar trailerin e parë të filmit komik “Ëar Dogs” me aktorët Johan Hill dhe Miles Teller, i cili bazohet në një histori të vërtetë.

Bazuar në një histori të vërtetë “Ëar Dogs” ndjek dy shokë rreth të 20-ve (Hill dhe Teller) që jetojnë në Majemi. Gjatë luftës së parë në Irak, ata shfrytëzojnë një iniciativë pak të njohur të qeverisë e cila lejon bizneset e vogla të konkurrojnë për kontrata ushtarake të SHBA. Duke nisur pak e nga pak, ata arrijnë të fitojnë shumë para dhe fillojnë të bëjnë një jetë luksoze. Por të dy arrijnë maksimumin kur fitojnë një kontratë 300 milion dollarë për të furnizuar me armë ushtarët afganë një marrëveshje që i fut ata në biznes me njerëz shumë të dyshimtë, ku njëri prej tyre  rezulton të jetë edhe qeveria e ShBA.

Efraim Diveroli, u bë i njohur në Shqipëri si pronari i firmës që falsifikonte origjinën fishekëve kinezë në Gërdec e pas ripaketimit, ia dërgonte ushtrisë amerikane në Afganistan. Ai u arrestua në 2008-tën nga autoritetet amerikane për trafik armësh.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here