Parku i Liqenit rrethohet nga forcat e policisë (Foto)

Policia e Tiranës në bashkëpunim me FNSH dhe Policinë Bashkiake kanë rrethuar Parkun e Lojërave tek Liqeni Artificial në Tiranë.

Burime nga Policia e Tiranës theksojnë për Boldneës.al se protesta do të jetë e dhunshme pasi aktivistët kanë paralajmëruar se do shkatërrojnë me çdo çmim hapësirën e rrethuar.

Pas dhunës fizike të ushtruar pak ditë më parë ndaj 5 aktivistëve të shoqërisë civile nga punëtorët e firmës që po ndërton këndin e lojërave në sy të policisë, duket se është shtuar intensiteti i vullnetit nga shoqëria civile për të ndaluar betonizimin e Parkut të Liqenit.

LEXO EDHE  Edi Rama dhe Mark Marku/ Sprovë e "dështuar" për të shpjeguar politikisht një Kryeministër

Shoqëria civile ka paralajmëruar të gjithë qytetarët nëpërmjet rrjeteve të ndryshme sociale që të bëhen pjesë e tyre për të ndalur ndërtimin e këndit të lojërave tek Parku i Liqenit.

Thirrja e shoqërisë civile në Facebook:

“Të ndërtojmë një ditë solidariteti…të vëmë këtë foton “cover” nëpër profilet tona, me shumë do ta shohin, më shumë do mobilizohen, më shumë do solidarizohemi…”PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here