E martë, Shtator 29, 2020
Etiketimet Britania

Etiketim: Britania

Coronavirus/ Infeksionet e reja arrijnë nivele rekord në Britani dhe Francë

Britania dhe Franca regjistruan të dyja valët e tyre më të larta njëditore të infeksioneve COVID-19 që nga fillimi i shpërthimit të Enjten. Më shumë...

BM ngre nivelin e gatishmërisë për COVID-19

Britania e Madhe ngriti sot nivelin e gatishmërisë për shkak të evolucionit të epidemisë së koronavirusit të ri. “Virusi po përhapet. Kemi mbërritur në një...

Sërish tension midis BE-së dhe Britanisë për Brexit: Tërhiquni ose shkojmë...

Rritet sërish tensioni midis autoriteteve europiane dhe Londrës Zyrtare, dhe shkaku si gjithmonë është “Brexit”. Brukseli është tejet i irrituar nga vendimi i kryeministrit Boris...

Anglia e bën të detyrueshëm përdorimin e maskës

Britania ashpërson masat për të luftuar pandeminë koronavirus. Duke nisur nga kjo e premte, përdorimi i maskës mbrojtëse në dyqane do të jetë i...

Britania e Madhe përgatitet për valën e dytë të Covid-19, ja...

Britania e Madhe po bëhet gati për një valë të dytë të Covid-19 në fund të këtij viti. Deklarata është bërë nga shefi ekzekutiv...

Britania e publikon listën e vendeve pa detyrim karantine, Shqipëria nuk...

Personat që kthehen në Mbretërinë e Bashkuar  normalisht duhet t’i nënshtrohen një periudhe karantine 14-ditore, si masë parandaluese kundër përhapjes së pandemisë. Por sot, Ministria...

Ish-kreu i shërbimit sekret anglez: Ka prova për origjinën artificiale të...

E përditshmja angleze “The Telegraph” boton një intervistë, në të cilën Sër Richard Dearlove, kreu i shërbimit sekret anglez (i njohur më shumë se...

Britania e Madhe rishikon bilancin e COVID-19, tejkalon 47 mijë viktimat

Instituti i Statistikave të Britanisë së Madhe ka përditësuar shifrën e viktimave nga COVID-19, dhe është një bilanc tragjik. Sipas të dhënave, që përfshijnë edhe...

Kryenegociatori i BE: Britania nuk mund të refuzojë zgjatjen e tranzicionit...

Kryenegociatori i BE, Michel Barnier ka akuzuar Mbretërinë e Bashkuar se po tërhiqet nga negociatat pas Brexit, në fund të raundit të dytë të...

COVID-19, Britania fillon të enjten provat tek njeriu për vaksinën

Britania po shpejton të zhvillojë një vaksinë imunizuese ndaj koronavirusit të ri, provat për të cilën do të fillojnë të enjten nga shkencëtarët e...

Britania, formohet task-forcë për krijim të vaksinës kundër koronavirusit

Sekretari britanik për Biznes, Alok Sharma ka përsëritur se masat e izolimit në Britani do të vazhdojnë për të paktën tri javë, me qëllim...

Britania po përgatitet që të bëjë 100 mijë testime në ditë...

Nga dita në ditë, Britania e Madhe, po ndryshon qasje sa i përket pandemisë së koronavirusit. Sekretari për Shëndetin në mbretëri, Matt Hancock, u...

Shpërthimi i koronavirusit, Rusia akuza Britanisë: Njollosën diçka në Wuhan

Media shtetërore ruse ka fajësuar Britaninë për pandeminë globale të koronavirusit, shkruan Daily Mail. Media e mbështetur nga Kremlini ka transmetuar propagandë, e cila thekson...
WhatsApp DENONCO