E entje, Janar 24, 2019
Etiketimet Bold-blog

Etiketim: bold-blog

Letra e Nënë Terezës shkruar në gjuhën shqipe

Nënë Tereza ka shkruar disa letra në gjuhën shqipe, të kohës së hershme e të kohës më të vonshme të jetës së saj si...

Sabit Brokaj: Ju rrëfej dy ditët e fundit të Enver Hoxhës,...

“Ishte e pamundur që një anëtar i ekipit të tij të tentonte helmimin”. Kështu u përgjigjet të gjitha pretendimeve dhe dyshimeve mbi një helmim të...

Zbulohet dokumenti i rrallë/ Enver Hoxha në 1946: Të luftojmë me...

Studiuesi Kastriot Dervishi, ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook, një dokument ku është një pjesë e fjalimit të Enver Hoxhës pas luftës. Në...

Gjendet nëndetësja e zhdukur, australianët e kërkonin prej 103 vjetësh

Mbetjet e nëndetëses së parë të humbur të marinës australiane u gjetën pas një kërkimi 103-vjeçar që i jep fund misterit më të madh...

Prejardhja e emrit Shqiptar/ A e dinit se nga vjen emri...

Pirroja ishte ,ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i Akilit, ishte biri i Akidit. Kushëriri i Aleksandrit të...

“New York Times” lëshon “bombën”: Mehmet Shehu u vra, kërkoi lidhje...

36 vjet më parë kryeministri komunist Mehmet Shehu, gjendet i vdekur në dhomën e tij të gjumit, në orët e para të mëngjesit të...

17 fakte nga jeta e diktatorit më të çuditshëm në botë

Disa thonë se ai ishte diktatori më i çuditshëm në botë. Historitë e Kim Jong Il, ish-drejtues i Koresë së Veriut, vazhdojnë të mahnisin...

700 vjet më parë / Qyteti i Durrësit me kushtetutë

Banorët ndaheshin në tri kategori: banorë vendës, që kishin statusin e qytetarit (civis); të huaj, që banonin në Durrës (habitator) dhe të tjerë, që...

Xhelati i Hitlerit, Rajnard Hajdrih: Kasapi i Pragës

Shumë nga batakçitë që u ngritën në pushtet në “Gangsterland-in” nazist ishin ekspertë në brutalitet dhe tradhëtarë të parimeve morale. Rrallë ka pasur një...

Si vdiq Faik Konica i vetëm dhe me 15 dollarë në...

Në vitin 1942 Shqipëria ishte e pushtuar nga Italia dhe Departamenti i Shtetit nuk e njihte më Konicën si përfaqësues diplomatik të vendit të...

Zbulohen misteret e jetës së Hitlerit, si i prenë testikulin dhe...

Jeta personale e Hitlerit është e mbushur me teori konspiracioni dhe mistere. Por së fundmi një libër biografik ka zbuluar shumë për jetën e Hitlerit....

Shqipëria ka nevojë për burrë shteti dhe jo për hajdut shteti

Nga: Enkel Xhangoli Vetëm 24 orë u deshën që Shqipëria të zhytet në ujë dhe të krijohet kaos në çdo cep të vendit. Brenda këtyre orëve...

Lagja

Nga: Edison Ypi Populli i lagjes ecte gjithmonë rrëzave, gjithmonë ngadalë, gjithmonë kryeulur. Lagja administrohej nga "Këshilli i Lagjes", një tufë spinash, hordhi burokratësh, kopè...