Vrasja e ish-shefit të antidrogës në Elbasan, lihet në qeli Florenc Shabani

I ekstraduari Florind Shabani dhe viktima Roland Rexhepi

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të pranojë kërkesën e prokurorisë së këtij qyteti për caktimin e masës së arrestit në burg për Florenc Shabanin, i akuzuar për veprën penale të “Vrasjes me paramendim” kryer në bashkëpunim ndaj shtetasit, Roland Rexhepit ose siç thirrej ne Elbasan “Doda”.

Shabani u ekstradua dy ditë më parë nga Gjermania në Shqipëri, dhe pritet që të gjykohet nga drejtësia shqiptare për implikimin e tij në vrasjen e ish-shefit të antidrogës në Policinë e Elbasanit.

Në materialin hetimor, Shabani, paraqitet nga akuza si personi që ka shërbyer si vëzhgues në vrasjen e Roland Rexhepit, ndodhur në 29 korrik 2009.

LEXO EDHE  Kapet me 88 doza k*kainë, arrestohet i riu në Fier

Ndërsa në këtë vrasje ekzekutor me armë, kanë qenë Marjus Tafa dhe Armando Llakaj, të dy të dënuar me 24 dhe 23 vite burg dhe aktualisht ndodhet në burg.

Sipas hetimeve, vrasja e Rexhepit ose siç thirrej në Elbasan me nofkën “Doda”, është kryer për llogari dhe financim, të një grupi kriminal, ku njëri prej anëtarëve të këtij grupi, aktualisht ndodhet në burg për llogari të SPAK dhe tjetri ndodhet në Dubai,