Bilanci ditor i Covid në Kosovë, 2 humbje jete dhe 427 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka njoftuar këtë të Enjte se janë regjistruar 427 raste të reja me koronavirus, nga 5.881 testime.

Në 24 orët e fundit, janë regjistruar edhe dy viktima.

Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar edhe 31 persona janë shëruar, ndërsa 2.811 persona janë ende aktivë me koronavirus.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Greqi/ 95 humbje jete dhe mbi 10 mijë të infektuar në 24 orët e fundit

Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet kosovare kanë regjistruar mbi 163.000 raste të infektimit.

Prej tyre, 2.994 persona kanë vdekur.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në mars të vitit të kaluar. Prej atëherë janë dhënë mbi 1.7 milion doza të vaksinës.