Veprime ndaj zyrtarëve të lartë, Ukraina ngrin pasurinë e ish-Presidentit

Një gjykatë në Ukrainë ia ka ngrirë pronat ish-presidentit Petro Poroshenko si pjesë e një hetimi për dyshimet për tradhti të lartë, njoftoi të enjten Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm.

Prokurorët ukrainas kanë thënë se Poroshenko ka qenë i përfshirë në financimin e separatistëve të përkrahur nga Rusia në lindje të Ukrainës më 2014 e 2015. Ai i ka mohuar akuzat, shkruan Reuters.

“Gjykata vendosi ta konfiskojë pronën e të dyshuarit, që i përket atij sipas së drejtës për pronësi”, thuhet në deklaratën e Zyrës së Prokurorit të Përgjithshëm.

Muajin e kaluar, prokurorët i kërkuan një gjykate ukrainase që Poroshenko të arrestohet me mundësi të lirimit me kusht me rreth 37 milionë dollarë dorëzani.

LEXO EDHE  Shkuan për t’u argëtuar, 6 persona qëllohen me armë gjatë koncertit

Poroshenko, një ndër qytetarët më të pasur të Ukrainës, ka qenë jashtë vendit nga fundi i dhjetorit dhe nuk e ka komentuar vendimin e gjykatës. Ai ka thënë se planifikon të kthehet në Ukrainë më 17 janar.

Aleatët e tij thanë se konfiskimi i aseteve është rezultat i hakmarrjes personale të Presidentit Volodymyr Zelenskiy. “Një president i dobët, i përdor ndjekjen penale të drejtuar, hetimet e drejtuara dhe drejtësinë e drejtuar për t’i dënuar kundërshtarët”, tha pas vendimit të gjykatës Volodymyr Ariev, deputet nga partia e Poroshenkos.