Ishin infektuar me koronavirus, ndërrojnë jetë dy vëllezërit e famshëm fancezë

Grichka dhe Igor Bogdanoff u bënë binjakët më të famshëm të Francës, duke drejtuar një shfaqje televizive shkencore dhe fantastiko-shkencore në vitet 1980 në një grup anijesh kozmike.

Ata vdiqën nga koronavirusi brenda disa ditësh në spital, Grichka më 28 dhjetor dhe vëllai i tij të hënën.

Në moshën 72-vjeçare, vëllezërit nuk ishin vaksinuar kundër Covid-19. Miqtë e tyre thanë se ishin të bindur se mënyra e tyre e shëndetshme e jetesës do t’i mbronte dhe ata u shtruan në spital në mes të dhjetorit.

Edhe pse familjet e tyre nuk specifikuan shkakun e vdekjes së tyre, avokati i tyre Edouard de Lamaze konfirmoi se ata të dy kishin infektuar nga virusi. Miku i familjes Pierre-Jean Chalencon tha se ata e kishin lënë shumë vonë për të kërkuar trajtim spitalor, duke vendosur se ishte i ngjashëm me gripin.

LEXO EDHE  Sulm në një ceremoni fetare në Liberi, humbin jetën 29 persona

“Njerëzit kanë thënë se ishin antivaksinë, por absolutisht nuk ishin,” tha ai për BFMTV. “Disa miq u thanë atyre që të vaksinoheshin, por ata ndjenë se për shkak të stilit të tyre të jetesës dhe [mungesës së] komorbiditetit të tyre, ata nuk ishin të rrezikuar nga Covid.”