Të armatosur në një lokal në Lezhë, një prej autorëve nipi i deputetit socialist

Ramazan Rraja

Policia ka shpallur në kërkim 3 të rinj të cilët u futën në një lokal në Lezhë të armatosur, pasi kishin një konflikt me pronarin e lokalit.

Pas kontrollit të klientëve, ato dolën lirisht. Burime bëjnë me dije se një prej tre të shpallurve në kërkim është edhe Ramazan Rraja, 28 vjeç, nga Fushë Kruja, nipi i deputetit të PS-së, Rrahaman Rrajës.

Roan Brahimi 29 vjeç, banues në Pllanë-Lezhë dhe Alesio Dobrozi 31 vjeç, banues në Fushë Krujë, janë dy personat e tjerë të shpallur në kërkim.

Pas ngjarjes, të tre u larguan jashtë vendit. Sipas raportimeve mediatike, fluturuan drejt Dubait.

“Nga tërësia e veprimeve hetimore ka rezultuar se për shkak të një konflikti të ndodhur më parë ndërmjet kushëririt të pronarit të lokalit dhe një shtetasi që është mik i shtetasve Ramazan Rraja,Alesio Dobrozi dhe Roan Brahimi, këta tre të fundit, më datë 13.11.2021, kanë shkuar të armatosur, në lokalin në pronësi të shtetasit Ani Kola, dhe kanë kërkuar kushëririn e tij, shtetasin L. M.(K), (i cili më herët ishte konfliktuar me shtetasin Gj.J., mik i tre autorëve të dyshuar). Shtetasi L.M.(K), në momentet e ngjarjes nuk ka qenë në ambientet e lokalit. Po në vijim të veprimeve, menjëherë pas publikimit të videos në media dhe rrjetet sociale, nga shërbimet e Policisë është bërë i mundur identifikimi i të gjithë shtetasve që ndodheshin në lokal, të cilët në vijim të veprimeve hetimore janë proceduar penalisht për veprën penale ‘Moskallëzim krimi’”, njoftoi policia.

LEXO EDHE  Plagosi fqinjin, Prokuroria kërkon 20 vite burg për 70-vjeçarin

Të tre akuzohen për veprat penale “Vrasja” e mbetur në tentativë, “Armëmbajtja pa leje” dhe “Kanosja”, e mbetur në tentativë, të kryera në bashkëpunim.

Të shpallurit në kërkim rezultojnë me precedentë të mëparshëm kriminal në fushën e krimeve ndaj personit, armëmbajtjes pa leje dhe narkotikëve.