Bilanci ditor i Covid në Kosovë, 1 humbje jete dhe 8 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë bëri me dije më 30 nëntor se në Kosovë është regjistruar një viktimë dhe tetë raste të reja me koronavirus, nga 1,098 testime.

Sipas njoftimit të ministrisë, në 24 e fundit, janë shëruar edhe nëntë persona, ndërsa raste aktive me COVID-19 janë 320.

Ndërkaq, sa i përket vaksinimit kundër koronavirusit, autoritetet shëndetësore në 24 orët paraprake kanë administruar 607 doza të vaksinës.

LEXO EDHE  Masat e ashpra nga Kosova kundër Covid, të hënën organizohet protestë në Morinë

Që prej fundit të marsit, kur në Kosovë nisi fushata e imunizimit, e deri më 30 nëntor, në Kosovë janë administruar 1,615,360 doza. Me dy doza të vaksinës janë vaksinuar 761,595 persona dhe me një dozë, 853,765. Në Kosovë përdoren vaksinat e Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca. Të drejtë për t’u vaksinuar kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç.