Basha: Nuk ka Kuvend në 11 dhjetor, kush mendon ndryshe të vijë në 18 dhjetor

Kreu demokrat Lulzim Basha u shpreh pasditen e sotme se në 11 dhjetor nuk ka Kuvend Kombëtar të Partisë Demokratike.

Basha tha se PD është një parti që bazohet te statuti dhe statuti e ka qartë të parashikuar se kush e thërret mbledhjen e Këshillit Kombëtar.

“Kuvendi i PD do të mblidhet më 18 dhjetor. Ato që duan ta instrumentalizojnë situatën, në rastin konkret Sali Berisha për interesa personale, ne i kemi ftuar në Kuvendin e 18 dhjetorit”, tha Basha në studion e ABC.

Ai tha se vullneti i çdo demokrati duhet të finalizohet bazuar në rregullat e partisë sonë, në statutin e PD.

“Çdokush që kërkon të kontribuojë, përfshi edhe ata që mendojnë ndryshe mund të vijnë në Kuvendin e 18 dhjetorit”, tha Basha.

LEXO EDHE  Epidemiologu Alimehmeti: Ja kur merr fund pandemia

Sipas tij, në javët e fundit kemi një dallim të madh mes një kulture të tranzicionit, që nuk toleron mendimin ndryshe, kultura e bullizimit, që duhet të marrë fund.

“Ia kam dal të bëj diferencën, sepse mendoj se duhet të kemi një tjetër kulturë, post-tranzicionit”, tha Basha.

I pyetur lidhur me mënyrën se si janë zgjedhur Sekretarët e PD, Basha tha se kurrë s´ka pasur një garë reale zgjedhjesh.

“U shmang hipokrizia, unë shmanga gjetjen e 15 kandidaturave që do të ishin thjesht sa për të thënë se bëmë garë”, tha Basha, duke mbrojtur tezën e një votimi të hapur për emrat e votuar.