Do administrojë 1 mld euro në vit, Beqaj: Do punoj 24 orë çdo ditë

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, i akuzuar nga opozita për abuzimet me tenderat, gjatë kohës që ishte ministër, do të drejtojë Agjencinë që merret me ndihmat e donatorëve.

Beqaj u prezantua sot nga ministri i Brendshëm Bledi Çuçi gjatë takimit Konsultativ të Ministrisë së Brendshme me Donatorët, ku ishin të pranishëm dhe ambasadorët Yuri Kim dhe Luigi Soreca.

“Agjencia është e re është krijuar prej tre javësh ndërsa unë si drejtues i saj jam sot në ditën e tretë të detyrës. Agjencia nuk e nis nga hiçi. Ky aktivitet tregon për trashëgiminë mbi të cilën do ngrihet agjencia. Ajo është një qasje e kahershme e imja prej 25 vitesh.

Jam mësuar të punoj 24/7. Kjo agjenci do të jetë në dispozicion gjatë gjithë kohës. Sot dua të ndaj me ju dhe një lajm të mirë. Në buxhetin e shtetit të vitit 2022 kemi hapur rrugën e zgjidhjes për komunitetin e donatorëve, atë të rimbursimit të TVSH kur nuk është programuar në kohë buxheti respektiv. Buxhetit i shtetit të vitit 2022 mban një fond për këtë gjë”, tha Beqaj.

LEXO EDHE  Koronavirusi në Greqi/ 79 humbje jete dhe 3526 të infektuar në 24 orët e fundit

Beqaj do të jetë në krye të një drejtorie që do të merret me menaxhimin e ndihmave që i vijnë Shqipërisë nga aleatët.

Agjencia do të administrojë të gjitha fondet e huaja me një vlerë prej gati 1 miliard eurosh në vit.