Duro analizon Partizanin: Kundërshtarët nuk i tremben më “demave”, ja ku çalon skuadra

Marrë nga emisioni "Sportnews"

Shpëtim Duro ka analizuar si zakonisht në përfundim të ndeshjeve të Superiores, javën që sapo u mbyll e që këtë radhë përkoi me mbylljen e fazës së parë të kampionatit. Në studion e “Sport Neës”, ai u ndal edhe te Partizani teksa deklaroi:

 Çdo javë diskutojmë që Partizani do bëjë kthesën, po javën tjetër… Ato përpara nuk janë fitore. Çfarë quan fitore, me Besëlidhjen që është në vend të fundit në kampionat? Nëse ajo është kthesë dakord, por unë e nuk e quaj kthesë. E vetmja fitore ishte me Kastriotin por edhe jo nuk ishte bindëse me lojë, unë shpresoj të bëjë kthesë, por e shoh situatën jo pozitive që Partizani të rikthehet. E shoh në çdo ndeshje që është po ajo skuadër e lexueshme, kundërshtarët nuk ia kanë më frikën, vijnë për t’i marrë pikë, barazim a fitore dhe nuk është situatë pozitive. Por ajo është skuadër e investuar, ka organikë, por shikoj jo entuziazëm për të reaguar e kthyer situatën në favor.

Partizani është skuadër që nuk ndëshkohet shumë por e rëndësishme është që edhe kur ka shënuar i pari, ka barazuar kundërshtari. Ka pësuar nga një gol por është konvertuar në pikë të humbura. Ky është gabimi i Partizanit, është i lexueshëm se nuk ka rrjedhshmëri shumë. Deri në minutën 70 nuk goditi njëherë portën, pat entuziazëm pas barazimit, por jo se dominoi në lojë, është shumë i lexueshëm në të gjithë aspektet. Ndoshta ka humbur edhe besimin ndaj është shumë e vështirë për të reaguar. Tani mbaroi gjysma e pjesës së parë, por duhet reagim i fuqishëm që të marrë pikët, ato të japin besim për vazhdimësinë. Është skuadra e ndërtuar me kosto të lartë, pastaj gabimet i ka bërë trajneri a drejtuesit, a u gabua merkato, duhet parë nga klubi jo nga jashtë.

 

LEXO EDHE  Real Madrid nis shkëputjen në La Liga, Benzema vendos ndeshjen ndaj Bilbaos