“Skllavëroi njerëzit”, hiqet statuja e Thomas Jefferson në New York

Një statujë e Thomas Jefferson është hequr nga bashkia në Nju Jork, sepse themeluesi dhe presidenti i tretë skllavëruan njerëzit.

Një ekip pune kaloi disa orë të hënën duke çliruar statujën 884 lb, 7 metra nga piedestali i saj në dhomat e këshillit dhe duke e manovruar me kujdes në një arkë druri të mbushur, për udhëtimin e shkurtër drejt Shoqërisë Historike të Nju Jorkut.

Komisioni i projektimit publik të qytetit, anëtarët e të cilit emërohen nga kryetari i bashkisë, Bill de Blasio, votoi më herët gjatë ditës për ta hequr statujën, të skalitur në vitin 1833.

Disa anëtarë donin që ajo të qëndronte në ekspozitë publike në vend që të qëndronte në hollin e një vendi, në Central Park West, që tarifon hyrjen prej 22 dollarë, raportoi New York Post.

LEXO EDHE  Aksident tragjik/ 19 v*ktima dhe 30 të plagosur

Vendimi për të hequr statujën u mor në fillim të këtij viti, pas një periudhe introspeksioni në vazhdën e trazirave neo-naziste në Charlottesville, Virxhinia, në vitin 2017.

Megjithatë historianët tashmë po ndryshonin opinionet e tyre për Jefferson, i konsideruar prej kohësh si një pronar dashamirës i rreth 600 njerëzve të skllavëruar. Një portret i vitit 2012 në revistën Smithsonian theksoi anën më të errët të një njeriu që e përshkroi tregtinë e skllevërve, në draftin e parë të Deklaratës së Pavarësisë, si një “tregti të zhgënjyer” dhe “një grumbull tmerresh”.

Në vitin 2000, Fondacioni Përkujtimor i Thomas Jefferson pranoi se kishte “një probabilitet të lartë” që ai të lindte fëmijë me njerëz të skllavëruar në plantacionin e tij në Monticello, afër Charlottesville.