“Golden Player 2021”, Lewandowski rrëmben sërisht çmimin

Robert Lewandowski është zgjedhur nga një juri profesionistësh si “Lojtari i Artë 2021” (Golden Player 2021), ashtu si edhe në vitin 2020.

Por, kurorëzimi i këtij viti ka më shumë vlerë, pasi sulmuesi polak i Bayern Munchen, u zgjodh nga bordi i trajnerëve dhe legjendeva të futbollit, bord që u ngrit nga Tuttosport, dhe që votoi për lojtarin më të mirë mbi 21 vjeç në Evropë.

Juria elitare përbëhej nga Shevchenko, Matthäus, Stoichkov, Butragueño, Nedved, Chapuisat, Toni, Eto’o, Costacurta, Van der Sar, Verón, Rui, që të gjithë bashkë numërojnë Costa dhe Lina Souloukou, menaxherja e përgjithshme e Olympiacos me një rol drejtues edhe në ECA.

LEXO EDHE  Dopieta ndaj Dortmund, Robert Lewandowski vendos një rekord të ri

Lewa mund të mos ketë fituar gjithçka si në 2020-ën magjike, ku ngriti çdo trofe të skuadrës dhe inauguroi “Lojtarin e Artë” të Tuttosport, por për kampionët e “skuadronit” tonë, polaku ishte ende numri një në vitin kalendarik.

Lewandowski e ka konfirmuar veten si një makinë goli të pagabueshëm dhe më 13 dhjetor, gjatë ceremonisë në Nuvola Lavazza në Torino, ai do të konfirmohet në fronin e “Lojtarit të Artë” nga kampionët e bordit të cilët me votat e tyre e preferuan atë në vend të Jorginhos (i 2-të ) dhe Lionel Messi (i 3-ti).