Berisha: “Non grata” ka zero prova, Foltorja ka lidhje me largimin e Bashës

Ish-Kryeministri Sali Berisha u shpreh sot nga Librazhdi se nuk ka kërkuar asnjë ndihmë lidhur me vendimin për shpalljen “non grata” nga Departamenti i Shtetit, ndërsa çështjen do e ndiqte në Gjykatë.

Berisha tha se Foltorja s’ka lidhje me vendimin e DASH, por ka lidhje me vendimin e pavlerë të peng-kryetarit, i cili vendosi të më përjashtojë nga Grupi Parlamentar, duke shkelmuar forumet.

“Lulzim Basha humbi 4 palë zgjedhje dhe nuk mund të jetë më Kryetar i PD-së. Dosja ime në DASH nuk ka asnjë provë apo fakt, këtë ma kanë thënë persona që e kanë parë dosjen. Nga personalitete të politikës europiane dhe më gjerë më është thënë se vendimi i DASH është i papranueshëm, pasi as jemi pyetur as na kanë dhënë prova. Po pse e thonë këto atë? Sepse nuk mund të pranojnë deklaratat kur thuhet prova ka, por ne nuk i japim. Zero prova ka për Sali Berishën”, u shpreh ish-Kryeministri.

LEXO EDHE  Skandal/ Deputeti i Ramës poston foton e diktatorit si urim për Pavarësinë

Sipas tij, edhe personalitete shumë të rëndësishme amerikane, në rradhët e Republikanëve, po mbështesin Foltoren, pasi po e shikojnë se ne po luftojmë me mafien e George Soros, që është një rrezik, jo vetëm për Shqipërinë.