E rëndë/ Rrëzohet avioni ushtarak në Greqi

Greqi- Para pak minutash një avion ushtarak F16 i Forcave Bregdetare të Greqisë është rrëzuar në zonën e Andravidhës.

Avioni thuhet se është rrëzuar gjatë procesit të uljes në bazën ushtarake të kësaj zone të Peloponezit perëndimor.

Për fat të mirë para përplasjes piloti i tij ka përdorur sistemin e hedhjes se sediljes në parashutë dhe ka shpëtuar.

LEXO EDHE  Dorëhiqet shefi i aplikacionit Twitter, publikohet letra për punëtorët

Me vone është transportuar në spitalin ushtarak për arsye sigurie.

Avioni F16 kthehej në bazë pas një fluturimi stërvitor.

Në vendngjarje ndodhen ekip e ekspertësh për të përcaktuar shkakun e rrëzimit. Avioni ishte i tipit F-16 Block 52+.