E akuzuar për lidhje me terrorizmin, arrestohet 19-vjeçarja shqiptare/ Emri

Bleona Tafallari, 19 vjeçarja italiane me origjinë nga Kosova, është arrestuar nga policia në një operacion blic në Milano. Vajza, e cila tashmë është transferuar në burg, akuzohet për terrorizëm. Hetimi është i koordinuar nga Prokuroria Publike e Milanos, e cila ka kërkuar dhe marrë urdhrin e arrestimit nga gjykatësi.

Hetimet filluan me raportet e inteligjencës në lidhje me bashkëshortin e 19-vjeçares, një 21-vjeçar me origjinë po nga Kosova – i lidhur me sulmuesit e Vjenësß Kujtim Fejzulai. Të dy u martuan në Gjermani në janar me një rit islamik. Gruaja, e radikalizuar që në moshën 16-vjeçare, një përkrahëse e zjarrtë e Shtetit Islamik, kohët e fundit ishte shpërngulur nga Kosova në Milano, me vëllain e saj, ndërkohë që ishte në kontakt të vazhdueshëm me bashkëshortin e saj dhe me diasporën kosovare të frymëzuar nga xhihadistët.

E reja e akuzuar për terrorizëm ndërkombëtar ka marrë pjesë në organizatën e quajtur “Luanët e Ballkanit!”, e cila është pjesë e shoqatës më të madhe terroriste të Shtetit Islamik. Ajo kreu një “funksion të prozelitizmit për kauzën e islamit radikal kundër vajzave kosovare, duke përfshirë edhe të miturat”.

LEXO EDHE  Ithtarët e komunizmit përkujtojnë Çlirimin me foton e diktatorit

Në veçanti, më 24 shkurt të vitit kaluar, në një bisedë në Telegram, “ai i premtoi një bashkëbisedueseje 16-vjeçare (…) me të cilin reciprokisht apeloi si “Luaneshë” se do t’i gjente një “Luan” si burri i saj”.

Ai mbante “mijëra” imazhe dhe video në telefonin e tij celular, “disa prej të cilave ishin krijuar nga agjencia e komunikimit e Shtetit Islamik “Al Hayat Media Center” “të cilat përshkruanin” objekte simbolike “të organizatës terroriste si flamuri i zi, skena luftimesh, ekzekutime të përmbledhura të të pafeve me prerje kokash dhe zjarre, skena të sulmeve terroriste nga muxhahidët në qytetet evropiane, veprat e të cilëve lavdërohen”.