Rritja e infektimeve nga Covid, Gjermania drejt mbylljes totale

Një tjetër rekord infektimesh është regjistruar nga Gjermania. Numri i rasteve të reja me koronavirus është rritur me 23 mijë gjatë 24 orëve të fundit. Numri total i infektimeve që prej fillimit të pandemisë i kalon 5 milionë.

Ndërsa viktima në total nga koronavirusi janë 97,715 persona. Ndërkohë që infektimet po shkojnë nga një rekord në tjetrën dhe vendi po përballet më valën e katërt të Covid- 19, spitalet kanë ende kapacitete që të shkojnë skenaret në fazat e hershme të pandemisë.

LEXO EDHE  “Do bllokohen të gjitha mjetet e tyre financiare”, SHBA publikon strategjinë me 5 pika për ndëshkimin e politikanëve të korruptuar

Vetëm 67.5 % e popullsisë gjermane është plotësisht e vaksinuar. Varianti delta po përhapet gjerësisht mes popullsisë së pavaksinuar dhe në një kohë që edhë temperaturat kanë rënë ndjeshëm.

Ndërkohë tre partitë kryesore që janë në bisedime për formimin e koalicionit të ri po diskutojnë për një plan të ri masash anti-Covid. Autoritetet shëndetsore janë në pritje të krijimit të qeverisë së re për të implentmentaur masa strikte të pandemisë siç mund të ishte një lockdoën total ose mbylljen e shkollave.