Plantacion me marijuanë, arrestohen dy shqiptarë. Ruhej me kurthe si të vietkongëve

Policia spanjolle ka goditur një grup kultivuesish marijuanë në qytetin El Grado (Huesca).

Sipas tyre, përveç sistemeve të mbulimit, në plantacion ishin instaluar kurthe dhe ruhej nga roje të armatosura.

Dy prej tyre, dy të rinj me origjinë shqiptare, të cilët mbanin armë gati për të qëlluar, me urdhër të gjykatës të Barbastros u arrestuan dhe u burgosën.

Toka bujqësore ishte në një vend që mund të arrihej vetëm nga një shteg i ngushtë që mbrohej gjithashtu nga kurthe të krahasueshme me ato të ngritura nga vietkongët gjatë Luftës së Vietnamit.

LEXO EDHE  Atentati në Velipojë/ Ndërron jetë në spital Pashko Ujka

Në plantacion, i cili kishte sisteme vaditjeje dhe magazinimi dhe për kujdesin e bimëve, menaxhimin industrial dhe produktin e përfunduar, u sekuestruan 656 bimë marihuanë, 10 kilogramë marihuanë të thatë, si dhe armë e municione. Një prej armëve ishte një Walter P38-, nëntë milimetra.