Kush është grabitësi i bankës që kërkohej prej gjysmë shekulli dhe se kapën dot

I arratisuri që qëndronte pas një prej grabitjeve më famëkeqe të bankave në Amerikë është identifikuar pas një kërkimi 52-vjeçar, kanë njoftuar zyrtarët e zbatimit të ligjit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ted Conrad ishte duke punuar si arkëtar në Society National Bank në Cleveland, Ohio kur grabiti punëdhënësin e tij në korrik të vitit 1969.

Ai u zhduk me 215,000 dollarë, me vlerë 1.7 milion dollarë sot.

Hetuesit nga Shërbimi i Marshallëve të SHBA-së thanë se ai më pas jetoi një jetë të qetë dhe pa shqetësime.

Conrad, i cili vdiq në maj nga kanceri në mushkëri, ishte vetëm 20 vjeç kur kreu grabitjen.

Siç pretendohet, ai përfitoi nga siguria e dobët e bankës, duke u larguar me paratë e futura në një qese letre kafe ndërsa dega u mbyll të premten në mbrëmje.

LEXO EDHE  Stuhi të forta ere, shiu dhe dëbore/ Autoritetet japin alarmin në Itali

Dhe në kohën kur punonjësit e tjerë të bankës kuptuan se paratë ishin zhdukur – dy ditë më vonë – Conrad ishte zhdukur.

Ai nxiti një kërkim që do të zgjaste për më shumë se gjysmë shekulli dhe vazhdoi të shfaqej në shfaqje televizive si Misteret më të pazgjidhura të Amerikës.

Autoritetet thonë se pas zhdukjes së tij, Conrad ndryshoi emrin e tij në Thomas Randele dhe iku në Uashington DC dhe Los Angeles, përpara se të vendosej përfundimisht në një periferi të Bostonit rreth 1000 km (621 milje) larg vendit të krimit.