Italia në playoff, Zvicra sposton kampionët e Europës

Foto:AFP

Ndodhi ajo që kishte frikë Mancini dhe shumë tifozë italianë. Italia nuk shkon në Kupën e Botës direkt por duhet të vuajë tashmë përmes fazes playoff ashtu si Suedia apo Portugalia.

Zvicra e cila ishte me mungesa të mëdha, bëri detyrën e saj duke fituar me rezultatin e thellë 4-0 ndaj Bullgarisë, sukses që i dha kryesimin pas gabimit fatal nga Italia.

LEXO EDHE  Gjendet pa jetë një emigrant sirian në Korçë

Okafor, Vargas, Itten dhe Fruler ishin autorët e golave në pjesën e dytë çka i dhanë helvetëve vendin e parë në Grup.

Për Italinë, kampionen e Europës në fuqi një dështim i madh të mos mundë Irlandën e Veriut teksa sfida përfundoi në barazim pa gola dhe kështu gjithçka shkon keq duke pritur playoffin.