‘Xhetoni’/ Organizonte lojëra fati, arrestohet një person në Tiranë

Policia e Tiranës ka goditur një rast të veprimtarisë kriminale në fushën e ushtrimit të paligjshëm të lojërave të fatit.

Në kuadër të operacionit policor të koduar  “Xhetoni”, u arrestua shtetasi E. X, 47 vjeç (punonjës) si dhe u bë shpallja në kërkim e shtetasit B. H, 36 vjeç(pronari i lokalit ku organizoheshin lojërat e fatit.)

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin merreshin me veprimtarinë e kundraligjshme të ushtrimit të aktivitetit në fushën e lojërave të fatit, me ane të aplikacioneve në aparatet celulare, tableta, kompjutera si dhe duke përshtatur ambiente për lojëra fati.

LEXO EDHE  Konkurron ‘denjësisht’ Ndragheta-n, prokurori italian flet për mafian shqiptare: Janë mizor dhe të egër

Policia ka sekuestruar 4 makineri për vendosjen e xhetonave, një shumë të konsiderueshme parash, disa kompjutera dhe sende të tjera të kundërligjshme.

Policia vijon punën për  kapjen e personit në kërkim, si dhe të personave të tjerë të përfshirë në organizimin e kësaj veprimtarie kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Organizim i llotarive të palejuara,”Vënia në dispozicion e lokaleve për lojra të palejuara,” “Fshehje të ardhurash” dhe “Mospagim taksash dhe tatimesh”.