Vettingu në politikë’/ Manjani lë me ‘gisht në gojë’ Bardhin: Po bëni ligj për Bashën, mos rri me të se është personi papërshtatshëm

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, ka ‘rrëzuar’ propozimin e demokratëve ndërsa i ka thënë Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi, se nisma për vettingun e politikanëve ëhstë bërë për Lulzim Bashën.

Sipas Manjanit pikërisht në këtë nismë flitet edhe për persona të papërshtatëshëm, që janë ata njerëz që edhe mund të mos jenë dënuar, por që gjyqi ju është mbyllur për procedurë, ndërsa ka sjellë në kujtesë dy gjyqet e mbyllura të Bashës.

Argumentat e Manjanit bënë që Bardhi të hutohej dhe të mos jepte një përgjigje të saktë, duke lënë të nënkuptohej që as vetë demokratët nuk e kanë të qartë se cfarë po kuptojnë.

Debati:

Manjani: Po kërkojmë që spekulimet publike t’i bëjmë të ligjshme. Politikani për shkak të punës që bën takon ‘bythën e dreqit’ ai nuk mund të rrië me barcode të skanojë nëse je kriminel apo jo, këta flasin si Arlind Qorri. Nëse thelbi është të krijojmë njeriun e ri në politikë, atëherë po shkojmë tek fundi i demokracisë. Ka njerëz që shantazhohen dhe marrin vendime në emër të popullit. “Çfarë quhet person i përfshirë në krimin e organizuar? Quhet ai person që edhe nëse nuk e ka dënuar gjykata për pamjaftueshmëri provash, quhet person i përfshirë”, thuhet në PD. Të gjithë ata që i qendrojnë afër Lulzim Bashës të ruhen, sepse ka dy vepra që janë mbyllur për procedurë. Sipas ligjit të Lulzim Bashës, Lulzim Basha del i përfshirë. Kjo është çmenduri e padëgjuar në jurispudencë.

Bardhi: Hape kush quhet kontakt i papërshtatshëm.

Manjani: Një magazinë.

Bardhi: Një magazinë ku ti ke qenë ministër. Partia jote ka dhënë votën.

Manjani: Kam distancime publike për këtë pjesë.

Bardhi: Kjo për Bashën nuk ka lidhje fare.

Manjani: Si mo s’ka lidhje, ky është ligji jot.

Bardhi: Unë nuk e mohova, është një standard.

LEXO EDHE  40- vjeçari shqiptar që vrau gruan në Greqi: Nuk duroj të më shajnë, kam hallin e fëmijëve