Vde*ja e 4 turistëve në Qerret, reagon Ambasada ruse: Ja çfarë presim

Ambasada ruse në Tiranë ka reaguar sot për vdekjen misterioze të katër turistëve rusë në një hotel në Qerret.

Ambasada bën me dije se janë njoftuar familjarët e viktimave për ngjarjen dhe shtoi se trupat do të riatdhesohen në Rusi.

Më tej, Ambasada kërkon hetimin e plotë të ngjarjes nga pala shqiptare në mënyrë që të hidhet dritë mbi këtë ngjarje të rëndë që tronditi Qerretin mbrëmjen vonë të së premtes.

“Për vdekjen e katër shtetasve rusë në Shqipëri. Ambasada Ruse në Shqipëri konfirmon vdekjen e katër shtetasve rusë (Natalia Burenkova, Sergey Burenkov, Ekaterina Burenkaya dhe Nikita Belousov) në një hotel pranë qytetit Durres. Departamenti Konsullor i Ambasadës është në kontakt të vazhdueshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit të vendit dhe heton rrethanat e asaj që ndodhi. Ne presim një hetim të plotë nga pala shqiptare për shkaqet e vdekjes së rusëve. Të afërmit e të ndjereve jane njoftuar. Do të ketë riatdhesim të trupave në atdheun e tyre“, shkruan Ambasada.

LEXO EDHE  Paralajmërimi i ish-diplomatit britanik: Rusia e Kina mund të emërojnë të dërguarit e posaçëm në Ballkan