“Na goditën me shkelma dhe na morën paratë”/ Torturohen emigrantët afganë në Turqi

Ndërsa dielli perëndon mbi një luginë të pluhurosur në periferi të qytetit Van në Turqinë lindore , Muhammdullah Sangeen dhe dhjetëra afganë të tjerë po përgatiten për të fjetur.

Sipas The Guardian, 22-vjeçari, i cili ka një sy të majtë të mavijosur dhe prerje të freskëta në të gjithë krahët, mbërriti nga Irani disa ditë më parë me ndihmën e kontrabandistëve. Sangeen, i cili u largua nga Kabuli dy ditë pasi ra në duart e talebanëve në gusht, tha se malet ishin mbushur me trupa të pajetë kur ai kaloi në Turqi. Ai tha se hajdutët i vodhën 150 dollarë dhe forcat kufitare turke i thyen telefonin në kokë, i dogjën rrobat dhe e goditën me shkelm në fytyrë. Një refugjat tjetër pohoi se dora e tij ishte copëtuar me një përkrenare metalike nga një ushtar turk, duke bërë që gishtat e tij të fryheshin dhe të infektoheshin. Të tjerët folën për rrahje dhe shkatërrim të pronave të tyre nga ushtria turke.

“Unë nuk jam mirë. Unë nuk ndihem njerëzor”, tha Sangeen, duke i dridhur këmbët.

LEXO EDHE  Momenti i arrestimit të njeriut më të rëndësishëm të drogës në Kolumbi

Shtypjet e dhunshme kundër refugjatëve janë rritur në Turqinë lindore në muajt që nga marrja e Afganistanit nga talebanët thonë avokatët për të drejtat e njeriut që punojnë në rajon dhe disa vëzhgues të pavarur.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin tha, në muajt e fundit, midis 20,000 dhe 30,000 refugjatë po iknin nga Afganistani çdo javë. Sipas Orhan Deniz, një profesor i migrimit në Universitetin Van Yüzüncü Yıl, në Turqi, shumë emigrantë po përpiqen të bëjnë udhëtime 1,400 kilometra përmes Iranit dhe maleve të Zagrosit në kufirin turk dhe në qytete të tilla si Başkale, Çaldıran, Saray dhe alpzalp.

Përpjekjet e qeverisë turke për të mbajtur jashtë refugjatët nga Afganistani u përshkallëzuan në gusht kur filloi ndërtimi i një muri betoni 138 milje në provincën Van. Ministri i mbrojtjes, Hulusi Akar, tha se kufiri lindor ishte përforcuar me kamera termike dhe vrojtuese të natës dhe më shumë trupa, përfshirë 750 oficerë të operacioneve speciale.