Aktori i njohur i Hollywood-it udhëton në hapësirë, shpërthen në lot pas kthimit në tokë

Aktori Hollywood-ian, William Shatner, është bërë personi më i vjetër që ka udhëtuar në hapësirë ​​teksa u bë pjesë e bordit të kapsulës nën-orbitale Blue Origin.

90-vjeçari, i cili luajti kapitenin James T Kirk në filmat dhe seritë televizive Star Trek, u nis nga shkretëtira e Teksasit me tre persona të tjerë. Udhëtimi i Shatner në sistemin e raketave, i zhvilluar nga themeluesi i Amazon.com Jeff Bezos, zgjati rreth 10 minuta.

Personat në bord përjetuan një periudhë të shkurtër gravitetin zero ndërsa u ngjitën në një lartësi maksimale pak më shumë se 100 km (60 milje). Nga atje ata ishin në gjendje të shihnin lakimin e Tokës përmes dritareve të mëdha të kapsulës.

LEXO EDHE  Atdhe Xharavina tregon vështirësitë që po kalon nëna e tij në betejën me kancerin

“Të gjithë në botë duhet ta bëjnë këtë”– i tha aktori kanadez Bezos pasi u ul në Tokë dhe shpërthei në lot duke thënë se:“ishte e pabesueshme.”