Shqipëria do të marrë 700 mln euro borxh, në Tetor eurobondi i radhës

Në fund të muajit Tetor, Shqipëria pritet të marrë një borxh 500 deri në 700 mln euro në tregjet ndërkombëtare. Emetimi i eurobondit vjen në një moment që vendi ka një nivel të lartë borxhi.

Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, niveli i borxhit publik pritet të arrijë në 80% gjatë këtij viti duke rezultuar më i larti në rajon.

LEXO EDHE  Covid 19/ 4 v*ktima dhe 444 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri! Harta

Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj theksoi se  ky eurobond do të përdoret për të financuar shëndetësinë dhe infrastrukturën.

Ministrja hodhi poshtë akuzat e opozitës se shqiptarët po varfërohen për shkak të rritjes së çmimeve.