Ishin nisur drejt Italisë, humbin jetën pesëmbëdhjetë emigrantë

Pesëmbëdhjetë emigrantë u mbytën pasi dy anije u përmbysën pranë Libisë në rrugën detare të rrezikshme për në Evropë, ka njoftuar agjencia e OKB -së për refugjatët mbrëmjen e kaluar.

Trupat e 15 personave u gjetën ndërsa 2 anije mbërritën në Bazën Detare të Tripolit mbrëmjen e kaluar. Ata ishin nisur nga Zëara dhe Alkhoms një natë më parë.

OKB tha se 177 të mbijetuar po merrnin ndihmë dhe kujdes mjekësor nga UNHCR dhe përgatitësit e saj. Incidenti është i fundit në një seri të mbytjeve të anijeve dhe vdekjeve në brigjet e Afrikës së Veriut.

LEXO EDHE  Si fshihen në Londër paratë e vjedhura nëpër botë?

Vdekjet e fundit vijnë disa ditë pasi gjashtë emigrantë u qëlluan për vdekje në një institucion të mbipopulluar të paraburgimit në Tripoli pas arrestimeve masive që synonin emigrantët.

Burimi:barrons