Goditet grupi italo-shqiptar i dr*gës, 21 masa ndalimi

Autoritetet policore italiane të Catanzaros në Itali kanë ekzekutuar mëngjesin e sotëm operacionin e koduar “Aesontium”, i cili ka çuar në shkatërrimin e një organizate trafikantësh italo-shqiptare me veprim më Itali.

Operacioni “Aesontium” ka ekzekutuar 21 masave ndalimi ndaj personave të akuzuar për trafik lëndësh narkotike, pjesëmarrje në organizim kriminal, armëmbajtje pa leje, grabitje armësh, kërcënim e vjedhje.

Ndaj 9 personave është lëshuar urdhëri i arrestimit me burg e 12 të tjerë janë vënë në arrest shtëpiak.

Hetimet e opearcionit të koordinuar nga Drejtoria e Antimafias së Catanzaros kanë zbardhur se ky grup trafikonte kokainë, heroinë, hashash, marijuanë e amfetaminë në territorin jugor të Catanzaros.

Ishte i përbërë nga dy grupe kriminale me detyra të paracaktuar për magazinimin, trafikimin e shitjen e drogës.

LEXO EDHE  Vettingu i politikanëve, Rushaj: Do ndërpresi lidhjet e politikës me krimin

Të dy grupet kriminale furnizoheshin me drogë nga trafikantë shqiptarë që transportonin përmes rajonit të Puglias si dhe nga klane mafioze me veprim në bregedetin Jon të Italisë.

Aktiviteti investigativ i autoriteteve policore italiane u bazua në ekzaminimin e rrëfimeve të bashkëpunëtorëve të drejtësisë si dhe në instrumentet teknike tradicionale që çuan në arrestimin në flagrancë të 9 personave e në sekuestrimin e një sasie droge të tipeve kokainë, hashash, heroinë, marijuanë e amfetaminë.

Pamjet nga operacioni dëshmojnë se anëtarët e kësaj organizate kriminale për t’i shpëtuar kontrollit të policisë fshihnin dozat e drogës nën çatitë e antenat e banesave, në kanalet e ujërave të zeza, në bidonat e mbeturinave etj.