Donnarumma barazon rekordin që zgjaste prej 55 vitesh

MILAN, ITALY - NOVEMBER 17: Gianluigi Donnarumma of Italy acknowledge the fans during the UEFA Nations League A group three match between Italy and Portugal at Stadio Giuseppe Meazza on November 17, 2018 in Milan, Italy. (Photo by Valerio Pennicino/Getty Images)

Për herë të parë që nga veshja e fanellës së Italisë, Gianluigi Donnarumma doli në fushë me shiritin e kapitenit të ekipit kombëtar.

Motivimi gjendet në pjesëmarrjen, duke qenë se ndeshja e sotme ishte e 38 -ta e Donnarumma me fanellën blu.

Dhe asnjë nga njëmbëdhjetë titullarët e zgjedhur nga Mancini për këtë ndeshje kundër Belgjikës nuk kishin grumbulluar më shumë ndeshje: Giorgio Chiellini (114 ndeshje) ishte në fakt në stol, ashtu si Lorenzo Insigne (50) dhe Jorginho (39).

Bonucci, nga ana tjetër, u kthye te Juventusi pasi mori një karton të kuq kundër Spanjës dhe skualifikimin pasues.

LEXO EDHE  Man.United-Liverpool, publikohen formacionet zyrtare

Në moshën 22 vjeç, 7 muaj e 15 ditë, Gianluigi Donnarumma u bë kapiteni më i ri i ekipit kombëtar që nga viti 1965: në atë vit, në fakt, Gianni Rivera mbante shiritin kundër Polonisë në 21 vjet e 8 muaj.

Kapiteni më i ri në historinë italiane mbetet Bruno Nicolé, i cili e veshi shiriti vetëm një herë kur ishte 21 vjec dhe 61 ditë në Itali-Irlandë e Veriut më 25 Prill 1961.