3 mln euro kokai*ë e heroinë, arrestohen dy shqiptarët në Itali

Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane, pasi akuzohen për posedim dhe shitje droge.

Burimet policore njoftojnë se të arrestuarit janë shtetasit me iniciale, B.L 45 vjeç dhe J.S të 27 vjeç.

Rasti u zbuluar nga policia e Komisariatit Garibaldi Venezia, të cilët pas një hetimi mësuan se një burrë mbante një sasi të madhe droge në një apartament.

Policët vunë re 45-vjeçarin në bordin e makinës së tij pranë Viale Monza, teksa ishte duke dorëzuar një zarf të kuq tek një 27-vjeçar po ashtu shqiptar i cili pasi u kontrollua më pas, u zbulua se mbante dy pako heroinë me peshë rreth 1 kilogram.

LEXO EDHE  Berisha: Javën e ardhshme shpallim datën për Kuvendin Kombëtar

Pas ndalimit policia 45-vjeçarit shqiptar i gjeti në makinë një shumë prej 2 mijë eurosh. Ndërsa pas kontrollit në banesën e tij u gjetën 19 kg kokainë, 20 kg heroinë, 160 kg lëndë përzierëse, 5,500 euro para të thata, material për përpunimin dhe paketimin e drogës, një presë e madhe metalike, tre furra me mikrovalë, dy përzierës të mëdhenj, kimikate të lëngshme dhe dy maska me gaz. Droga e sekuestruar do të kishte sjellë rreth 3 milionë euro fitime në treg.