Rexhep Qosja thirrje Ramës dhe Kurtit: Qeveritë të takohen më shpesh

Akademik Rexhep Qosja u kërkoi kryeministrave Edi Rama dhe Albin Kurti që ata vetë dhe qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës të takohen më shpesh.

Qosja deklaroi në Prishtinë pas dekorimit nga Rama me “Yllin e Medaljes” se sot për të është një ditë e bukur sepse dy qeveritë janë bërë bashkë, dhe tha se kjo duhet të vazhdojë.

“Unë i lejoj vetes në moshën në të cilën jam prej 85 viteve i futur në vitin 86, më jep të drejtë morale. T’i ftoj Ramën dhe Kurtin të takohen si sot më shpesh. Të takohen qeveritë e tyre. Të mbajnë mbledhje qeveritë e tyre dhe në këto takime të bëjnë, të njësojnë një ideal të përbashkët që na e ka lënë epoka e rilindjes. E kanë krijuar Shqipërinë dhe shqiptarin me shumë plagë. Të njësojnë idealin dhe qëllimet e tyre politike”, tha Qosja.

LEXO EDHE  Spiropali: Partitë pa patronazhistë, si magazina pa inventarë