SHBA: 50 dollarë gjobë për personat që nuk mbajnë maskë në transportin publik

Autoritet në SHBA kanë njoftuar se persona që nuk vendosin maskë në transportin publik do të gjobiten me 50 dollarë.

Sipas gazetës britanike “Daily Mail”, amerikanët që hipin në metro, apo  autobusë pa maskë do të gjobiten.

Përkundër faktit se kjo masë ka qenë në fuqi prej më shumë se një vit në Nju Jork , autoritetet pretendojnë se ka shumë shkelës.

LEXO EDHE  Luftë në rrugët e qytetit, çfarë po ndodh në Turqi /VIDEO

Masa u zbatua në shtator 2020 dhe që atëherë janë vendosur vetëm 41 gjoba , siç thekson gazeta “New York Post”.

Nga ana e tij, Guvernatori i Nju Jorkut Andreë Cuomo tha, ” 90% e njerëzve në autobus respektojnë masën . Por pjesa tjetër do të ndëshkohet”.